Bengkung

Bengkung, pochází z malajské tradiční poporodní obnovy. Nejčastěji ho používám k nápravě diastázy.
Diastáza – neboli rozestup přímých břišních svalů, v těhotenství  není úplně neobvyklá záležitost. Přímý břišní sval je párový, začíná na mečovitém výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého šestého a sedmého žebra a končí na stydké kosti. Po délce z obou stran přiléhá vprostřed vazivový pruh – linea alba. Když se vlivem rostoucího bříška přímé břišní svaly rozestoupí, vazivo se roztáhne do stran. Tím se ztenčí a oslabí. Po porodu se může stát, že se tyto dvě poloviny svalů nebudou schopny k sobě vrátit na doraz a zůstane mezi nimi rozestup.

Vlivem rozestupu je oslaben hluboký stabilizační sytém, což má  negativní dopad na opěrný pohybový aparát. V důsledku se mohou objevit trávicí a střevní potíže, dočasná inkontinence, pupeční kýla, častější  bolesti zad a páteře, problémy s pánevním dnem, ztráta životní energie….

Po porodu se nastartují přirozené regenerační procesy, zatažení rozestupu napomáhají hormony, tudíž šance na nápravu rozestupu jsou poměrně velké. K tomu je ale potřeba zařídit podmínky, pro to, aby regenerace mohla započít. Pro ženu po porodu je důležitý odpočinek, prostor pro regeneraci.  Pokud se po porodu začnou příliš brzy namáhat přímé svaly břišní, např. vstát z lehu napřímo nebo nevhodné cvičení (sedy lehy), tak se přirozená náprava diastázy, ke které by jinak po porodu docházelo, zastavuje.

Bengkung je podpůrným  prostředkem, podporuje úpravu diastázy, tím, že  pomáhá aktivovat hluboký stabilizační systém, napomáhá lepšímu držení těla, podporuje zavinování dělohy a odchodu očistků, zvědomění dýchání, zlepšuje střevní  motilitu, poskytuje podporu pánevnímu dnu…

K úvazu bengkung se používá cca 11-15 m dlouhý, pevný pruh látky, ideálně z lnu nebo bavlny. Váže se zespod od spony stydké až do oblasti těsně pod žebry. S vázáním se může začínat pár dní po porodu, ale já s ním obvykle začínám cca kolem 14 dne po porodu a doporučuji ho nosit po dobu 40 dní, nosí se zhruba 10 hodin denně. Po císařském řezu se začíná s vázáním až po šestinedělí. Do té doby je vhodné používat cca 3m šátek na zavinování bříška.

V případě diastázy doporučuji po šestinedělí návštěvu fyzioterapeuta.